ÖSS Matematik

Çözümlü Soru Bankasi

Erhan SARI 

Bu kitap, sayisal açidan, ÖSS’de daha önce sorulmus olan sorularin yaklasim sekline paralel, matematik konusunda çözümlü bir soru bankasidir; ve buna ek olarak, üniversitelerin sayisal puanla ögrenci alan bölümlerini tanitan bir rehber, bir danisman niteligindedir. Kitabin son sayfasinda da ülkemizdeki tüm üniversitelerin Internet adresleri verilmistir. Yazarimiz, sayin Erhan SARI, yillardir edindigi deneyimi ve birikimi bu eseriyle ögrencilerimize sunmaktan büyük mutluluk duymakta ve kitapdaki sorulari dikkatli sekilde inceleyen ve çözen ögrencilerimizin sinavda basarili olma olasiliklarini arttiracagini belirtmektedir.

ÖSS’de Basarili Olmanin Yolu,

herseyden önce belirli bir disiplin altinda çalismaktan geçer; buna ek olarak, daha önceki sinavlarda sorulan soru türlerini tanimak ve ilgili konulari bilmek oldukça önemlidir.  ÖSS’ye hazirlanirken, aslinda yasaminizda önemli bir yer tutan meslek yasiminiza hazirlanmaktasiniz; yapabileceginizi ve yeteneklerinizi size sorulan sorular üzerinde gösterebilmelisiniz. Sinava çalisirken, elinizdeki en önemli kilavuz Üniversite giris sinavlarda sorulmus olan sorularin yaklasim seklidir. Bu sorularin incelenmesi, ögrencilerimize konulara nasil bakilmasi gerektigini, nelerin daha önemli oldugunu açikça göstermektedir. Sinava hazirlanirken ögreneceginiz birçok konu ve kavramlarin üniversite ögretiminiz boyunca da gerekli olacagini unutmayiniz.

 

Kitaptaki sorularin dikkatli bir sekilde okunup çözülmesi, ögrencilerimize, hem Üniversitelerin sayisal tabanli puanla alan bölümlerine girmelerine yardimci olacak hem de tüm yasami boyunca kendisine yardimci olacak sayisal yeteneginin gelismesini saglayacaktir. Kitaptaki sorulara benzer sorularla yalnizca ÖSS sinavinda degil birçok sinavda karsilasabileceklerdir. Papatya Yayincilik Egitim A.S., üniversite yasaminizda da kitaplariyla, dergileriyle ve düzenledigi seminer/konferanslariyla her zaman yanibasinizda olacaktir. Bilgili ve sevgi dolu gençlerimizin ülkemizi çok ilerilere götürecegine yürekten inaniyoruz.

  

Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Merkezi,

kisaca ÖSYM’nin (1974), temel amaci, Üniversitelere girmek için basvuran adaylar arasindan basarili olma olasiliklari digerlerinden daha yüksek olanlari seçerek onlari istedikleri bölümlere, bilgileri ve yetenekleri ölçüsünde yerlestirmektir. Bu amaçla ögrencilerin bilgi, birikim ve yeteneklerini ölçen sinav yapar ve BASARILI OLMA OLASILIKLARI yüksek olan ögrencilerimizi seçer. Elinizdeki kitap, bir çözümlü matematik soru bankasi niteligindedir; amaci, ögrencilerimizin basarili olma olasiligini yüksek tutacak düzeye çikartmaktir.

Kitap içerisinde, matematikteki konular siniflanarak çesitli testler sunulmus ve onlarin çözümleri kisa ve kolay yoldan anlatilmistir. Ögrencilerimizin, üniversitelerde hedefledikleri bölümleri daha yakindan tanimalari için konu sonlarina bölümleri tanitan bilgiler koyulmustur. Ögrencilerimiz bu kitaptaki testleri belirli bir disiplin altinda çalisarak, çözümlerini dikkatli bir sekilde incelerlerse, sayisal agirlikli bölümleri kazanma olasiligini arttirabilirler.

 

 

IÇINDEKILER

 Sayilar

 Üslü Sayilar

 Köklü Sayilari

 Çarpanlara Ayirma

 Oran – Oranti

 I.Dereceden Denklem ve Denklem Sistemleri

 I.Dereceden Esitsizlikler ve Mutlak Deger

 Denklem Yardimiyla Çözülebilen Problemler

 Yas Problemleri

 Hareket Problemleri

 Isçi - Havuz Problemleri

 Karisim – Yüzde Problemleri

 Kümeler

 Islem  

 Modüler Aritmetik

Fonksiyonlar

Polinomlar

II. Dereceden Denklemler

 II. Dereceden Fonksiyonlar

Esitsizlikler

Permitasyon, Kombinasyon, Binom Açilimi

 Olasilik

 464 Sayfa, 19,5x27,5 cm2, 70 gr. Super Luks Enso Kagit, Amerikan Ciltli. 

Nitelikli içerik, Kaliteli baski, Kaliteli kagit; üçü bir arada....