Tavla Sanatı ve Olasılık Teorisi

Toros R. ÇÖLKESEN

 

 

 

 

ISBN: 978-605-4220-, Mart 2015

356 sayfa, (16,5x24 cm2), 80 gr 1. hamur kağıt                           

Olasılık ve strateji oyunu tavla...

Tavla oyunu tam olarak bir olasılık, cesaret ve biraz da şans oyunudur, denilebilir. Ancak uygun strateji, rakip oyuncunun oynama stili ve biraz da olasılık teorisine uygun oynamak herşeyi değiştirebilir; öyle ki, oyunun 5’te değil de sonsuza yakın bir sayıda bitmesi halinde hiçbir zaman kaybedilmez… Bu nedenle deneyimli tavla oyuncuları ya oyunu 7’de ya da 5’lik bir parti yaparlar. Bilindiği gibi olasılık teorisinde deneme sayısı aza ise veya gittikçe azalırsa oyun sadece şansa veya daha doğru deyişle atılan zarlara bağlı olur.

Tavla oyunun da her zaman “zekiler” kazanır; iki oyuncunun zeki olduğu durumlarda o günkü günlük şans devreye girer, denilebilir. Tersi durumda iki oyuncunun zeki olmadığı durumlarla pek karşılaşılmaz; çünkü oyundan zevk alınmayacağı zeki olamayan iki oyunca da o rakiple tavla oynamak isteyemeyecektir.

Tavla oyununda pulların hareket ettirilişleri, o andaki durumu koruyarak ilerideki ataklara yatırım yapılması, rakip hamlelerine karşı savunma hareketleri hep birer “olasılık teorisi ve stokastik süreçlere” bağlı teoremlere ve önermelere bağlıdır; bu teoriye uygun oynandığı zaman kaybetmek çok küçük olasılıktır! (...)


         Türkiye'nin İnternet kitapçısı ---> www.tdk.com.tr


İÇİNDEKİLER

ÖNSÖZ
Bölüm 1. Tavla Oyunu Tarihi

Bölüm 2. Tavla Oyunu Kuralları

Bölüm 3. Başlangıç Düzey Tavla Oyunu

Bölüm 4.  Orta Düzey Tavla Oyunu

Bölüm 5. Olasılık Teorisi ve Stokastik Süreçler

Bölüm 6. İleri Düzey Stratejik Tavla Oyunu

Kaynakça
Dizin

 


Kitaplarımızın tüm listesi için buraya tıklayınız.


Akademik Bilimsel - Teknik Kitapları - Üniversite Ders Kitapları